Fantázia Fikcia f-shop Fórum Fantázia Fórum Fikcia Faun
Fikcia(úvod)   Fantázia   Faun   Fórum  

HLAVNÉ MENU

Oznamy a novinky
Najnovšie poviedky a kapitoly
Najnovšie interaktívne poviedky
Zoznam poviedok
Zoznam interaktívnych poviedok
Vyhľadávanie
Autori
Kontakty
Otázky a odpovede

Prihlásenie

login
heslo
Čo je nutné splniť, aby som mohol/mohla posielať poviedky?
Ako pošlem poviedku?
Ako je to s tagmi formátovania textu pri vkladní poviedok?
Ako si môžem upraviť poviedku?
Kedy sa moja poviedka zjaví na stránke?
Čo je to beta-reader?
Ako vložím do poviedky obrázok?
Ako pridám ďalšiu kapitolu do poviedky?
Ako nastavím poviedku na dokončenú?
Mám otázku, ktorá tu nebola spomenutá...


Čo je nutné splniť, aby som mohol/mohla posielať poviedky?

Podmienkou je registrácia na Fantasy-svete. Takže krok 1:Ak nie si registrovaný, klikni si na úvodnú stránku Fantasy-svet ( http://www.fantasy-svet.net) alebo na Fórum ( http://forum.fantasy-svet.net) a zaregistruj sa. To je jedno, ktorú adresu zvolíš, registračný formulár je ten istý. Po registrácii nasleduje krok 2: Ak chceš teda prispievať poviedkami na našu stránku, pošli e-mail na mailovú adresu fikcia@fantasy-svet.net so žiadosťou o pridelenie statusu autora/pridanie autorských nástrojov... Jednoducho, že chceš posielať poviedky. A prilož ukážku z nejakej tvojej poviedky - približne v rozsahu 1 strany vo Worde. Nezabudni napísať, aký je tvoj nick na Fantasy-Svete.

Ako pošlem poviedku?

V Autorskom menu na http://fikcia.fantasy-svet.net/ klikni na Pridať poviedku/sériu a vyplň potrebné údaje vo formulári:

Názov poviedky: názov jednorázovky alebo celej série.
Krátky popis poviedky: Sem môžeš dopísať aj hlavné postavy poviedky.
Rozsah: Neskôr je dodatočne možné zmeniť jednorázovku na kapitolovú poviedku.
Vekové obmedzenie: Prosíme vyznačiť, hlavne ak poviedka obsahuje drsnejšie scény!
Tagy: ďalšie charakteristiky poviedky. Podrž tlačidlo CTRL a vyber tie, ktoré chceš priradiť svojej poviedke. V časti Kategórie vyznač len jednu zo štyroch možností! Buď ide o poviedku odohrávajúcu sa v knižnom alebo filmovom svete, t.j. fanfiction, alebo o vlastnú tvorbu. V rámci vlastnej tvorby Fiction znamená poviedku z reálneho sveta, bez nadprirodzených bytostí a mágie. Myslím, že Fantasy a Science Fiction sú jasné termíny...
Fan Fiction séria – môžete priradiť konkrétny tag podľa druhu Fanfiction.
Obdobie: Tieto tagy sú spoločné pre všetky štyri kategórie poviedok, preto sa ti môžu vidieť zvláštne. Vysvetlenie: Minulosť, prítomnosť, budúcnosť – týkajú sa vlastnej tvorby, čiže či je poviedka historická, alebo sa odohráva v súčasnosti, prípadne v budúcnosti. Údaje v zátvorkách (pred/počas/po sérii) sa týkajú len Fanfiction. Bližšie špecifikovanie treba udať v popise poviedky (napríklad Dej sa odohráva v šiestom ročníku štúdia Harryho na Rokforte a pod.).
Žáner: vyznač vhodné žánre.
Napokon vložíš samotnú poviedku, prípadne upravíš text podľa želania (kurzíva, tučné písmo, centrovanie...) a ak je všetko v poriadku, stačí už len kliknúť na Odoslať.


Ako je to s tagmi formátovania textu pri vkladní poviedok?

Na mnohých poviedkových stránkach funguje formátovanie textu na princípe <i>, <b>, <u> a <br> (a bohvie ešte akých tagov), ktoré musí autor ručne dopísať alebo nakopírovať do textu. V rámci zjednodušenia práce s poviedkami sme prijali tento systém: - tag <br>, ktorý ma funkciu obyčajného wordového enteru, netreba vôbec používať - stačí úplne klasický wordový enter;

Ak chcete formátovať text, funguje to na wordovom princípe - vyčiernite vybraný text a kliknite na tlačidlo ako vo Worde - B, I, U, Centrovanie textu, Vodorovná čiara, ktoré máte k dispozícii pri príslušných kolónkach vo formulári pre vkladanie poviedky; - prípadne môžete tagy vkladať aj ručne, ak už ste na to zvyknutí, používajte však tieto zátvorky: [] (príklad: [/center] ).

Ako si môžem upraviť poviedku?

V Autorskom menu zvoľ Autorské nástroje. Vyber si poviedku a môžeš upraviť jednotlivé časti – kliknutím na Zobraz a potom Editovať na vrchu stránky. Alebo priamo po kliknutí na Autorské nástroje vyber pri danej poviedke Edituj. Poviedka sa dá aj zmazať. 
V podskupine Nástroje môžeš upraviť popis poviedky, tagy, zmeniť ju z jednorázovky na kapitolovú alebo zmazať celú sériu.


Kedy sa moja poviedka zjaví na stránke?

Poviedky a jednotlivé kapitoly prechádzajú schvaľovaním, takže vhodná odpoveď na túto otázku je: poviedka bude na stránke, ak si zodpovední ľudia kliknú na Schvaľovanie a poviedku schvália. Ak sa poviedka nezjaví na stránke do týždňa, mohla sa kdesi stať chyba. Pre istotu sa spýtaj webmasterov alebo adminov, či bola doručená. Ak nie, treba ju poslať znova.


Čo je to beta-reader?

Beta-reader je dobrá duša, ktorá si prečíta poviedku alebo kapitolu pred jej uverejnením na stránke a upozorní na gramatické alebo štylistické chybičky. Ak máš trošku zmätok v gramatike alebo si nie si istý/istá niektorými výrazmi, popros niekoho z rodiny alebo najlepšieho kamoša/kamošku, ktorý je na také veci macher, nech sa ti na poviedku pozrie. Niekedy nezaškodí dať svoje dielo prečítať inej osobe pred odoslaním na stránku.


Ako vložím do poviedky obrázok?

Obrázok treba nahrať na nejakú stránku určenú pre tzv. image hosting. Príklad: http://imageshack.us . Otvoríš si tú stránku, vyberieš obrázok v počítači, ktorý chceš vložiť (prehľadávanie ako pri vkladaní príloh do mailu), a klikneš na Nahrať/Host it/Upload, záleží od stránky. Následne ti to vyhodí niekoľko odkazov. Skopíruj ten, ktorý je označený ako Thumbnail for forums (2) a vlož ho do poviedky.


Môžem si zmeniť jednorázovú poviedku na kapitolovú?

Áno. V Autorských nástrojoch sa to dá upraviť.
Postup: Klikni na autorské nástroje. Vyhľadaj poviedku a pri nej klikni na Nástroje. Tam ju môžeš zmeniť jedným kliknutím na kapitolovú.
Ak chceš zmeniť kapitolovú na jednorázku, dá sa to v prípade, ak má poviedka odoslanú (logicky) len jednu kapitolu.


Ako pridám ďalšiu kapitolu do poviedky?

Klikni si na Autorské nástroje a pri danej kapitolovej poviedke zvoľ Nástroje. V časti Kapitoly klikni na odkaz Pridať nasledujúcu kapitolu.


Ako nastavím poviedku na dokončenú?

V Autorských nástrojoch vyhľadaj poviedku, ktorej status chceš zmeniť. Klikni na Nástroje a v časti Kapitoly klikni na odkaz Zmeň stav na dokončený.

Mám otázku, ktorá tu nebola spomenutá...

V takom prípade sa neváhaj opytať! :) Opýtať sa môžeš najlepšie na našom fóre vo FanFiction zóne.


 

Interaktívne poviedky

Čo je to "interaktívna poviedka"?
Ako sa takáto poviedka číta, ako sa ňou môžem navigovať?
Ako môžem do takejto poviedky prispieť?
Do niektorých interaktívnych poviedok neviem pridať kapitolu, aj keď som prihlásený!
Rád by som si založil vlastnú interaktívnu poviedku...
Chcel by som niečo zmeniť v interaktívnej poviedke
Mám otázku, ktorá tu nebola spomenutá...

Čo je to "interaktívna poviedka"?

Interaktívna poviedka je taká poviedka, ktorá nemá len jednu dejovú líniu, teda nie je lineárna. Vyznačuje sa tým, že si každý čitateľ/užívateľ môže do určitej miery formovať príbeh podľa svojich predstáv, či už poviedku len číta, alebo do nej dokonca aj zasahuje.

Interaktívna poviedka sa skladá z úvodu (kde autor poviedky uvedie základné informácie o poviedke, jej postavách, prípadne aj pokyny pre pridávanie kapitol ostatnými -- napríklad nechce, aby postava XY v príbehu zomrela, v takom prípade treba toto jeho želanie rešpektovať) a jednotlivých kapitol. Kapitoly na seba nenadväzujú lineárne (jedna za druhou) ako v klasickej poviedke, ale každá jedna kapitola môže mať niekoľko možných pokračovaní, každé pokračovanie má ďalšiu kapitolu, ktorá má ďalších niekoľko možných pokračovaní a tak ďalej. Celá poviedka má teda topografiu (formálny tvar) stromu (kapitoly sú jeho jednotlivé vetvy).

Kapitola vždy obsahuje nejaký kúsok príbehu (spravidla sú tieto kapitoly kratšie ako kapitoly klasických poviedok) a pod ním sú vypísané jednotlivé možnosti, ako sa z danej kapitoly dá pokračovať. Čitateľ si jednu z možností kliknutím vyberie a tým sa dostane na ďalšiu kapitolu, v ktorej príbeh pokračuje tak, ako to naznačovala zvolená možnosť. Ak taká kapitola ešte nebola vytvorená, čitateľ ju môže sám vytvoriť.

V niektorých kapitolách sa dej môže vyvinúť takým spôsobom, že už ďalšie pokračovanie v danej dejovej vetve nie je možné (napríklad zomrie hlavná postava celej poviedky). Z takýchto kapitol sa tým pádom nedá ďalej pokračovať a namiesto možností pre pokračovanie majú na svojom konci len oznam o tom, že ďalšie pokračovanie z danej kapitoly nie je možné. Čitateľ sa ale môže vrátiť o pár kapitol späť a skúsiť inú dejovú líniu.

Ako sa takáto poviedka číta, ako sa ňou môžem navigovať?

Najbežnejší spôsob je kliknúť na poviedku v zozname poviedok (resp. vo výsledkoch vyhľadávania), prečítať si úvod a iné doplňujúce informácie k poviedke, nachádzajúce sa na úvodnej strane a kliknúť na VSTÚPIŤ. Zobrazí sa prvá kapitola, ktorú si prečítate a na jej konci (dole) si vyberiete jednu z možností pre pokračovanie. Možnosti označené hviezdičkou zatiaľ pokračovanie neobsahujú, ak si nechcete napísať vlastné, takéto možnosti preskakujte. Po vybratí jednej z možností sa otvorí ďalšia kapitola, ktorá zodpovedá vami vybranej možnosti, na jej konci je ďalších (najviac) 5 možností, a tak ďalej.

Ak sa vám nechce čítať poviedku postupne, resp. už poviedku sčasti poznáte a chcete začať čítať od konkrétnej vetvy, môžete kdekoľvek v poviedke kliknúť na odkaz "Mapa poviedky". Zobrazí sa zoznam existujúcich kapitol usporiadaný do symbolickej stromovej štruktúry, takže máte prehľad o usporiadaní kapitol, ktorá kapitola na ktorú nadväzuje atď.

Tiež si môžte nechať zobraziť históriu naposledy pridaných kapitol, ak vás zaujíma, či od vašej poslednej návštevy pribudla nová kapitola.

Ako môžem do takejto poviedky prispieť?

Úplne jednoducho. Stačí sa dostať ku kapitole (priamo alebo prostredníctvom mapy), ktorá obsahuje možnosť, ktorá sa ti páči a ku ktorej ešte nikto nenapísal pokračovanie (táto možnosť je označená hviezdičkou). Na túto možnosť treba kliknúť a zobrazí sa formulár, cez ktorý môžeš kapitolu pridať. Pri pridávaní si vyberieš, či má touto kapitolou skončiť aktuálna dejová línia, alebo sa dá pokračovať, a ak sa dá pokračovať, vymysli (najmenej jednu, najviac päť) možností, ako sa bude dať z tebou novo pridanej kapitoly pokračovať. Nemusíš vyplniť všetkých 5 možností, neskôr sa budú dať pridať.

Ak si aj narazil na kapitolu, ku ktorej by si chcel pridať nejaké pokračovanie, ale v tejto kapitole neexistuje možnosť, ktorá by predstavovala tebou vymyslené pokračovanie, môžeš túto možnosť najprv do kapitoly jednoducho pridať a potom pokračovať tak, ako je uvedené v odseku vyššie. Ak kapitola obsahuje menej ako päť možností a si prihlásený, objaví sa kurzívou napísaný odkaz "pridať n. možnosť". Klikni na tento odkaz a napíš názov novej možnosti. Zjaví sa medzi ostatnými a ty k nej následne môžte dopísať pokračovanie.

Pri prispievaní je v každom prípade potrebné rešpektovať všetky autorove želania ohľadom obsahu poviedky a jednotlivých kapitol, ktoré (ak nejaké má) uviedol v úvodných informáciách k poviedke (zobrazujú sa na úvodnej strane poviedky, tam, kde je aj veľké tlačidlo VSTÚPIŤ)

Do niektorých interaktívnych poviedok neviem pridať kapitolu, aj keď som prihlásený!

Pravdepodobne to bude preto, že autor povolil prispievanie len určitej skupine a ty do nej nepatríš, prípadne povolil prispievanie len sám sebe.

Medzi úvodnými informáciami k poviedke je vždy uvedený aj "režim prispievania". Ten hovorí o tom, kto do poviedky môže prispievať a kto nie. Kliknutím na odkaz "čo je toto?" vedľa režimu prispievania zobrazíš popis možných režimov prispievania, čo ktorý znamená.

Rád by som si založil vlastnú interaktívnu poviedku...

Ak máš práva FF autora, môžeš tak urobiť veľmi jednoducho, kliknutím na link Vytvoriť interaktívnu poviedku v Autorskom menu v ľavej časti stránky. Vyplníš názov novej poviedky a úvodný popis. Ak máš nejaké špeciálne želanie, čo by mali, resp. nemali ostatní pridávať do kapitol tvojej poviedky, úvodný popis je miesto, kam toto želanie treba uviesť.

Ak nemáš práva FF autora, nezúfaj. Ešte vždy sa ním môžeš stať :) Ak ale neprispievaš pravidelne poviedkami, a teda by ti bol status FF autora nanič, požiadaj niektorého z administrátorov, aby poviedku vytvoril za teba (pošli mu aj znenie úvodných informácií, ktoré v poviedke chceš mať uvedené). Úplne najlepšie je požiadať konkrétne Whitewasha, ktorý ti rovno prepíše poviedku na teba, takže budeš ako jej vlastník vystupovať ty a budeš mať všetky práva, ktoré s tým súvisia.

Chcel by som niečo zmeniť v interaktívnej poviedke

Samozrejme, nikto ti nebráni :) Ak si autor (vlastník) interaktívnej poviedky, máš v rámci nej plné a neobmedzené práva, môžeš editovať jej vlastnosti, právo prispievať pre ostatných (tlačidlo Nástroje), môžeš editovať akúkoľvek jej kapitolu a tiež zasahovať do stromovej štruktúry poviedky (tlačidlo Nástroje).

Ak si autor niektorej z kapitol v poviedke, môžeš tieto kapitoly upravovať.

Mám otázku, ktorá tu nebola spomenutá...

V takom prípade sa neváhaj opytať! :) Opýtať sa môžeš najlepšie na našom fóre vo FanFiction zóne.

 

 
V prípade problémov, otázok, či námetov, neváhajte navštíviť naše fórum.
Copyright © Fantasy-Svet.net, Source code © Whitewash
Designed by Free CSS templates