Fantázia Fikcia f-shop Fórum Fantázia Fórum Fikcia Faun
Fikcia(úvod)   Fantázia   Faun   Fórum  

HLAVNÉ MENU

Oznamy a novinky
Najnovšie poviedky a kapitoly
Najnovšie interaktívne poviedky
Zoznam poviedok
Zoznam interaktívnych poviedok
Vyhľadávanie
Autori
Kontakty
Otázky a odpovede

Prihlásenie

login
heslo

Poviedka

Ako prežiť dračí výcvik

1. kapitola - Veľkonočné sviatky na ostrove Berk - „Búrka“

Krátky popis:

Predhovor od Cressidy Cowellovej (Pamäte Štikúta Strašného Šťukovca III.):
"Predstavte si časy DRAKOV - niektoré sú väčšie ako horské chrbty a spia v morských hlbinách, iné, maličké ako váš necht, poskakujú v šedivníku.
Predstavte si časy VIKINGSKÝCH HRDINOV, v ktorých muži boli mužmi, ženy tiež akosi mužmi a niektoré bábätká mali dokonca chlpaté prsia..."


Typ: Viackapitolová
Autor: Yaonee
Dátum a čas pridania: 07. 12. 2011 05:15:59
Veková hranica: 12+
Dokončená: nie
Počet prezretí: 1576
Tagy: FanFiction, Iná FanFiction, Prítomnosť / počas série, slovenčina, dobrodružné


Hodnotenie užívateľov: 0% / Hlasovalo: 0
Hodnotiť poviedky môžu len prihlásení užívatelia.

Kapitoly tejto série  „ŠTIKÚT, PRE THORA! TOTO NIE JE DOBROČINNÝ VEČIEROK PRE OSEMROČNÝCH, TOTO SÚ PRETEKY! TAK SA KONEČNE OPRI DO TOHO VESLA A NÁJDI TO PREKLIATE VAJCE!“ zrúkol Pahlt Grgavý, takmer dvojmetrový chlpatý pojašenec, učiteľ Pirátskeho výcvikového kurzu, jedna zo Štikútových príjemnejších nočných môr, ktorá teraz stála na okraji útesu a svojsky sa snažila dodať odvahy každému účastníkovi Veľkonočných pretekov.

  „TVOJ OTEC BUDE ZÚRIŤ, AK PRÍDEŠ S PRÁZDNYMI RUKAMI!“ snažil sa prekričať rozhnevané more, ktoré v dnešné ráno významnej udalosti kmeňa Chlpatých Chuligánov neprialo. Vzhľadom na to, kde konkrétne sa neveľký ostrov Berk nachádzal, nebol tento úkaz ničím výnimočným. A Pahlt Grgavý to vedel.

  „MILOSRDNÁ VALHALLA! ŠTIKÚT! VESLUJEŠ HORŠIE AKO ČERSTVO NARODENÉ BATOĽA!“

  Aspoň sa otec zmieri s tým, že ani po dvoch rokoch nemôže odo mňa očakávať zázraky, povzdychol si Štikút, keď sa márne snažil prinútiť krehko pôsobiaci čln nabrať ten správny smer a nepotopiť sa ihneď, ako sa k nemu priženie ďalšia takmer metrová vlna.

  „A ty by si už mohol začať hľadať. Inak dnes večer nedostaneš tresku!“

  „Z-z-zlý pán! Keď je Bezzubý h-h-hladný, nemôže p-p-pracovať!“ posťažoval si Štikútov drak s plnou papuľou navlhnutých triesok na pohoršujúce zaobchádzanie. Nielenže mu bola v časných ranných hodinách ponúknutá miska plná morských rias, ale bez upozornenia bol vlastným pánom ukrátený o dopoludňajší odpočinok, na ktorý mal po včerajšku nárok. Kto by už len chcel celý deň tráviť v blate, aby vylovil pár dračích červov?!

  „Bezzubý mal výdatné raňajky a pred malou chvíľou i olovrant,“ ukázal Štikút nahnevane na drevenú rúčku vesla, z ktorej chýbala pomerne veľká časť. „Ak to vajce nenájdeme, nielenže nás všetci vysmejú, ale môžeš sa na mieste rozlúčiť s obedom.“

  „Bezzubý si niečo uloví s-s-sám!“ odvrkol a čo najrýchlejšie sa snažil odpratať do úkrytu pod jednu z lavíc, ktoré na člne ostali ešte nepoškodené. Čochvíľa začne pršať a Bezzubý by veľmi nerád zmokol.

  „Ako chceš,“ vzdal sa Štikút nádeje na rýchly a suchý návrat. Vedel, že v takomto počasí vajce sám nenájde. Ibaže Bezzubý mal už od včerajšej večere veľmi zlú náladu a búrka, ktorá na ostrove Berk zúrila s krátkymi mierumilovnými prestávkami už týždeň, začala opäť naberať na svojej sile.

  „Pre Thora, kto už len vymyslel tieto pekelné sviatky?!“

  Štikút sa musel rozhodnúť. Buď ostane na mori a bude to prekliate veľkonočné vajce hľadať ako mnoho iných odvážlivcov, ktorí sa s tým pravým Chuligánskym nadšením vrhli strmhlav do veľmi nebezpečného dobrodružstva, alebo sa rozhodne pre menej bolestivý návrat. Dopláva na Berk bez vajca, za to zdravý, nepremočený do poslednej nitky a s odhodlaním čeliť výsmeškom svojich vrstovníkov. Koniec koncov, nebude sám, komu sa na Veľkonočný piatok nepodarilo priniesť bezcennú trofej.

  Vie o tom svoje i Štikútov najlepší priateľ Rybonoh, ktorý sa do člna ani len nedostal. Tesne pred štartom totiž zistil, že sa mu niekam, a za veľmi záhadných okolností, stratil Hrôzokrav. A súťažné pravidlá boli spísané jasnou, aj keď miestami ťažko zrozumiteľnou rečou, účasť na týchto bizarných oslavných pretekoch sa povoľuje iba Vikingovi a jeho drakovi. I keď pri pohľade na Rybonoha bolo otázne, či sa tu dá vôbec o Vikingovi hovoriť. A keďže na Veľkonočný piatok Chuligáni vyškrtli z bohatého jedálneho lístka všetko mäso, bola pravdepodobnosť nájdenia Hrôzokrava, zarytého vegetariána, v košoch plných zeleniny takmer stopercentná.

  „Bezzubému je z-z-zima! Bezzubý sa chce v-v-vrátiť!“ ozvalo sa odrazu plačlivo spopod lavice.

  „Pomôž mi nájsť vajce a dostaneš odmenu.“

  „Bezzubému je z-z-zima. A keď je Bezzubému z-z-zima, nemôže p-p-pracovať!“

  „Tak Bezzubý zmokne.“

  Štikút Strašný Šťukovec Tretí, nádej a dedič Chlpatých chuligánov, sa z posledných síl zaprel do vesla, aby zmenil kurz. V tej chvíli oblohu preťal blesk, čosi nepekne zapraskalo a drobný čln, v ktorom sa snažil Štikút nespanikáriť, sa nebezpečne naklonil na ľavý bok.

  ***


  „Pre tie najsvätejšie Odinove bokombrady!“ zaklial Štikút, keď sa za slizom pokrytou rukou, ktorá sa snažila nahmatať niečo pevné, objavila hriva neposedných zlatých vlasov, „Kamikadze! Čo tu robíš?!“

  „No čo asi? Zachraňujem ti zadok,“ zafučalo útle dievča márne sa snažiac dostať na palubu člna. Vyhrať boj s takými veľkými vlnami a samotnou zemskou príťažlivosťou bolo nemožné aj pre zručných Močiarnych lupičov.

  „Tak pomôžeš mi už konečne?“

  Aj napriek tomu, že Kamikadze pôsobila na Štikúta krehko (ako každé iné dievča v ktorejkoľvek dedine na akomkoľvek ostrove vrátane obávaného národa bájnych Močiarnych lupičov), vytiahnuť ju na čln spolu s pirátskym pokladom, ku ktorému sa určite nedostala poctivo, mu dalo poriadne zabrať.

  „Ďakujem. Ak by som sa nebála o svoj hrdinský lump, určite by som sa na tvoj čln dostala rýchlo a ľahko,“ poďakovala sa svojsky Kamikadze a začala sa intenzívne prehrabávať vo vodou presiaknutom vreci.

  „Vieš, povedala som si, že ti trošku pomôžem, keďže sa ti tento rok akosi nedarí,“ pustila sa do vysvetľovania, kým hľadala svoj darček pre mrzuto sa tváriaceho Štikúta, ktorý vedel, že jej prítomnosť neveští (a ani nikdy veštiť nebude) nič dobrého.

  „Aha, tu ho máme. No nie je krásne?“ opýtala sa, keď mu do ruky so širokým úsmevom na tvári vtisla jedno pomerne veľké a ťažké dračie vajce.

  „Odkiaľ ho máš?!“ vyvalil naň Štikút obe svoje oči a v kútiku duše dúfal, že ho našla pokojne si plávajúce niekde v priesmyku medzi rozľahlým ostrovom Berk a rovnako impozantnými ostrovmi Dubohlavcov.

  „No odkiaľ asi? Ukradla som ho. Hlupákovi, ktorý si to ani nevšimol,“ pochválila svoj výkon Močiarna lupička.

  „Ty dobre vieš, že kradnúť sa nesmie!“

  „Nie? Čudné, súťažné pravidlá v tomto prípade kradnutie, či iný spôsob nadobudnutia veľkonočnej trofeje, nezakazujú. A keďže si náčelníkov syn, prísť s prázdnymi rukami by bolo hanbou nielen pre tvojho otca. Navyše, ten krivonohý hlupák ich mal hneď niekoľko. Jedno vajce mu určite chýbať nebude!“ snažila sa obhájiť svoj dobrý úmysel Kamikadze. Popravde, čakala od Štikúta pochvalu a nie lekciu slušného správania.

  „Mala by si to vajce vrátiť!“

  „A ako? Práve sa schyľuje k búrke a ani si poriadne nepamätám, ako ten čln vlastne vyzeral. Mali by sme sa vrátiť na pevninu. Nechcem umrieť takáto mladá. Aj keď smrti sa nebojím!“

  Štikút vedel, že má Kamikaze pravdu. Preto jej urobil na úzkej lavici miesto a spoločnými silami sa pustili do veslovania. Zdolať niekoľkometrové vlny, silný nárazový vietor a čerstvo prebudeného Bezzubého, ktorý si zmyslel, že zvyšok plavby strávi v teple pod Štikútovou vestou, by dalo zabrať i vždy vitalitou prekypujúcej Prsnatej Berte, náčelníčke Močiarnych lupičov a matke jeho najlepšej priateľky Kamikadze. A to už je čo povedať!

  Vietor silnel, more sa búrilo, bohovia hromžili a pevnina vzdialená iba niekoľko hlbokých záberov sa zdala byť v nedohľadne. O to viac sa Štikút potešil, keď sa spodná časť člna hlučne obtrela o nerovný povrch Chilugánmi preslávenej pláže a on celý mokrý (za to živý) vystúpil na breh.
  „Teda Štikút, poviem ti, toto by som si niekedy veľmi rada zopakovala!“ nadšene zhodnotila ich malé dobrodružstvo Kamikadze, keď sa im konečne podarilo vytiahnuť čln z nepokojnej vody. Štikút však jej nadšenie nezdieľal. A nálada sa mu nezlepšila ani vtedy, keď k ním pribehol Rybonoh biely ako krieda.

  „Pahlt Grgavý zúri. Jednému zo závodníkov vraj zmizlo vajce. A z krádeže obvinil teba, Štikút,“ zafučal a zvalil sa na zem. Bolo mu jedno, že bude samé blato. Beh na dlhé trate nikdy nebýval jeho vikingskou šálkou kávy!

  A Štikút Strašný Šťukovec Tretí začal vážne uvažovať nad tým, či sa na to rozvášnené more predsa len nevráti.

  Nasledujúca kapitola
  ešte nie je dokončená


  Vytlačiť poviedku:  Funkcia je dostupná len pre registrovaných užívateľov.  Komentáre

  Meno: 3.237.34.21
  Nadpis:
  Text:
  Autorizácia:
  Prosím opíšte obidve slová z obrázka (oddelené medzerou) do textového poľa nižšie. Pre podrobnejšie informácie kliknite na ikonu otáznika vedľa obrázka.
   

  Odporúčala by som na film zabudnúť :)

  Všetko sa čerpalo z knihy, kde si prekladateľ dal záležať (a milo ma tým prekvapil, pretože preklad kníh pre deti je dnes jedno tabu) na každom jednom detaile, takže deti - veľké aj malé, dokonca aj tie odrastené, si prídu na svoje. A vo veľkom štýle :)

  Len keby som si dokázala spomenúť si na pokračovanie =.=

  Pridal(a): Yaonee, 22. 11. 2012 08:25:03

  koment č. 14:)

  Ako si vycvičiť draka som videla už dávno, veľa mi z toho v spomienkach nezostalo, ale ponoriť sa do tohto príbehu v slovenskej forme a so slovenskými menami bolo veľmi príjemné - snáď sa tu raz vyskytne aj pokračko, určite si ho rada prečítam;)

  Pridal(a): Georgiana, 22. 11. 2012 07:43:12
 
V prípade problémov, otázok, či námetov, neváhajte navštíviť naše fórum.
Copyright © Fantasy-Svet.net, Source code © Whitewash
Designed by Free CSS templates