Fantázia Fikcia f-shop Fórum Fantázia Fórum Fikcia Faun
Fikcia(úvod)   Fantázia   Faun   Fórum  

HLAVNÉ MENU

Oznamy a novinky
Najnovšie poviedky a kapitoly
Najnovšie interaktívne poviedky
Zoznam poviedok
Zoznam interaktívnych poviedok
Vyhľadávanie
Autori
Kontakty
Otázky a odpovede

Prihlásenie

login
heslo

Poviedka

Letná poviedková súťaž 2012

1. kapitola - Pád pevnosti Khorak

Krátky popis:
Jednotlivé súťažné poviedky si môžete prečítať pod jednotlivými kapitolami. Nezabudnite komentovať a hlasovať za tú, ktorá sa vám najviac páčila, a to priamo tu vo fikcii. Jednému z vás sa za to ujde malé prekvapenie. ;) Viac informácií nájdete v topiku venovanom tejto súťaži.

Typ: Viackapitolová
Autor: Ella
Dátum a čas pridania: 08. 08. 2012 22:08:25
Veková hranica: Bez obmedzenia
Dokončená: nie
Počet prezretí: 1487
Tagy: FanFiction, Fiction, Fantasy, Science fiction


Hodnotenie užívateľov: 71.3% / Hlasovalo: 8
Hodnotiť poviedky môžu len prihlásení užívatelia.

Kapitoly tejto série  Letný vánok ticho rozfukoval riedke mračná držiace sa nad úbočím Hmlistých hôr. Ševel lístia košatých stromov pokrývajúcich úpätia skalných velikánov sa miešal so šušťaním krídel tisícok netopierov ktoré teraz po západe slnka vylietali zo svojich hniezd v skalných puklinách na nočný lov. Jeden z kŕdľov zamieril k blikajúcim svetlám horskej pevnosti a potom splašene zmenil smer.

  Na hradbách najsevernejšej trpasličej pevnosti v Hmlistých horách sedel trpaslík a zamyslene prechádzal bruškom palca po ostrí svojej nabrúsenej sekery. Keď uznal že je dosť ostrá odložil náradie na brúsenie a letmo prešiel pohľadom po okolí pevnosti. Na tvrdej žule sa mu sedelo asi najpohodlnejšie. Hrial ho pocit dobre vykonanej práce jeho predkov ktorý túto baštu proti nájazdom zo severu postavili v dávnych dobách. Trochu zafunel keď si pomyslel že ho čaká ešte päť hodín strnulého stráženia no radšej sa vrátil k predošlým úvahám. Zo sveta sa k nemu dostáva len málo správ ale v poslednej dobe sa toho zomlelo toľko že aj sem čo to preniklo. Smaug! Odporná lietajúca jašterica chrliaca oheň len pred mesiacom spustošila Osamelú horu a niekoľko utečencov našlo úkryt aj tu v pevnosti Khorak dúfajúc že sa ich trápenie skončí. Mnohý cestu nezvládli. Buď ich prepadli túlajúce sa tlupy ohyzdov alebo ich dohonil drak. Veľa ich zamierilo na sever do Železných hôr a iný radšej putovali na západ do pohodlných siení pri mori.

  Trpaslík tuhšie zovrel porisko sekery keď si predstavil ako mohutný drak leží na kope trpasličieho zlata. Zovrela v ňom nenávisť a túžba zabíjať ale musel poslúchať radu starších a tá rozhodla že posádka pevnosti vyčká ako sa situácia vyvinie. Ak to bude nevyhnutné tak sa pridajú k útoku na draka ale dovtedy si budú radšej sedieť v pohodlí svojej pevnosti a čakať. Trpaslík prešiel ešte raz pohľadom po okolí a zbadal že k nemu po hradbách mieri druhý strážnik.

  -,,Tak čo Gavrik? Ešte ťa to stráženie neomrzelo?“ spýtal sa príchodzí veselo a uštedril sediacemu poriadny buchnát do pleca.

  -,,Ani nie. Ale rád vidím že sa zabávaš Bothar.“ utrúsil Gavrik nevrlo.

  -,,Azda ťa len neškrie rozhodnutie rady?“ spýtal sa Bothar miernym hlasom.

  -,,Sedíme si tu ako drak na zlatom poklade a čakáme kedy si tá beštia zmyslí že si priletí aj po nás!“ odvrkol Gavrik nahnevane hľadiac do temnoty pred hradbami.

  -,,Načo by sem letel? Veď nie sme tak bohatý ako Osamelá hora? Nemá najmenší dôvod sem letieť. Radšej nestraš zbytočne a venuj sa svojmu remeslu.“ poradil ustaranému Gavrikovi jeho druh.

  Gavrik len pokrútil hlavou a držal jazyk za zubami. Keby Bothar vedel to čo on, tiež by sa draka obával.

  Temným nočným vzduchom plachtil obrovský drak. Vychutnával si pocit slobody a víťazstva. Trpaslíci sa pri vyslovení jeho mena triasli od zlosti a to mu spôsobovalo nevýslovnú radosť. Zatriasol sa od vzrušenia keď zbadal v diaľke blikajúce svetielka osamelej pevnosti. Vystúpil o niečo vyššie a už z diaľky pozoroval svoj cieľ. Zastrčenú pevnosť Khorak.

  Rada starších v citadele pevnosti dlho rokovala. Možno až príliš dlho ale tajomstvo ktoré im zanechali predkovia si to vyžadovalo. Len málokto z obyvateľov pevnosti tušil aký vzácny poklad sa ukrýva v najhlbšej sieni pod pevnosťou. Poklad ktorý by v nesprávnych rukách mohol spôsobiť záhubu všetkých trpaslíkov. Bol ním jedinečný krištáľ. Červený ako krv a mocný ako najtvrdšia trpasličia zbroj. Dračí krištáľ! Jediná vec ktorá dokázala draky ako tak ovládať. Vykopaná predkami hlboko pod horami ešte za dávnoveku. Tento krištáľ bol jedinou slabinou trpaslíkov v boji proti drakom pretože okrem ovládania drakov umožňoval tiež ovládať mysle trpaslíkov. Trpasličí mágovia sa dlho snažili prísť na to prečo je tomu tak no jediné vysvetlenie bolo že trpaslíci a draci sú nejako spríbuznený alebo prepojený pradávnymi čarami ktorých zrušenie by obe rasy zabilo.

  -,,Takže naše rozhodnutie je konečné! Nepoužijeme krištáľ proti Smaugovi lebo by sa mohol obrátiť proti nám.“ znelo rozhodnutie rady.

  Neskoro v noci sa v pevnosti akoby zastavil život. Všetci jej obyvatelia buď spali alebo boli v podzemí kde sa lopotili v úzkych banských štólach. Gavrika vyrušil pri stáži tichý svist. Akoby ponad pevnosť preletel húf netopierov. Zbystril pozornosť lebo závan vzduchu bol pomerne silný a jeho pravá ruka skĺzla na porisko sekery zatiaľ čo ľavá nervózne stískala poplašný roh.

  Znova zaznel ten podivný zvuk a tentoraz nápor vetra Gavrika takmer zrazil z nôh.

  -,,To nie sú netopiere!“ uvedomil si zhrozene a pritlačil si roh k ústam.

  Hradbami sa ozvalo bľačanie poplašného rohu a zo strážnic začali vybiehať prvý trpaslíci odievajúc sa do posledných kusov svojich brnení. Len čo zvuk rohu doznel ozval sa vysoko nad pevnosťou hrôzostrašný rev a prúd plameňov ktorý sa zjavil akoby z nebies zalial časť hradieb kam sa znášal obrovský drak.

  Smaug sa priblížil až k pevnosti a keďže si ju chcel najprv dôkladne obzrieť tak nad ňou preletel. Po prvom prelete ho zachytil klesajúci studený prúd vzduchu a tak mal čo robiť aby si pri druhom prelete nerozbil tlamu o vrchol hlavnej veže pevnosti trčiacej zo strmého horského úbočia. Len čo sa otočil na tretí prelet rozozvučal sa v pevnosti poplašný roh a tak mohutný drak rýchlo vystúpil do väčšej výšky a s mohutným revom a šľahajúc plamene sa spustil na pevnosť kde sa trpaslíci začali pripravovať na boj.

  Gavrik sledoval ako drak kĺže vzduchom a zalieva plameňmi hradby kde stáli prvý trpasličí oštepári. Podpálil ich asi dvadsať no stále viac ich prúdilo von z priechodu na severnom konci hradieb. Drak sa nahnevane otočil späť k diere odkiaľ prúdili odhodlaný a hlavne rozzúrený trpaslíci a švihnutím chvosta spustil z horského úbočia nad ňou kamennú lavínu ktorá túto otravnú dieru zasypala. Gavrik nevedel presne čo urobiť. V pevnosti bol vyhlásený poplach no on ako obyčajní sekerník nemal ako drakovi ublížiť. Schytil jeden oštep a pokúsil sa trafiť draka do brucha keď letel okolo no netrafil a oštep sa odrazil od drakovho šupinatého boku. Vzduchom sa niesol uštipačný drakov smiech.

  -,,Vydajte mi krištáľ a ja vás ušetrím.“ Povedal drak tak aby to počuli všetci v pevnosti. Niektorý trpaslíci netušili o čom to drak hovorí a keď sa pozastavili nad drakovou požiadavkou bolo pre nich neskoro. Smaug sa zniesol z neba sa zalial hradby opäť záplavou ohňa. Gavrik zoskočil z hradieb a tesne unikol prúdu ohňa dopadajúcemu na vrch hradieb. Dopadol na malý špinavý stánok ktorý stlmil jeho pád. Zbadal ešte ustrašeného majiteľa stánku ako sa krčí v tej kôpke dreva ktorú mu z neho Gavrik urobil a skôr než stihol čosi povedať bol drak späť.

  Na hradbách už nezostal nikto živý kto by bránil drakovi preniknúť na nádvorie pevnosti. Teraz celé hradby pokrývali len pokrútené kusy brnení a dymiace ostatky uhorených trpaslíkov. Gavrik sa vrhol do uličky vedúcej na hlavné nádvorie pevnosti no potom už nič nepočul a nevidel. Drak zachytil chvostom časť domu okolo ktorého práve Gavrik bežal a jedna stena sa zrútila do uličky.

  Smaug sa v duchu smial. Nečakal že by mu trpaslíci krištáľ vydali len tak. A to bolo dobre. Teraz aspoň má dôvod sa tu vyblázniť a všetko zničiť. Zosadol na nádvorie pevnosti a mohutným prúdom ohňa zalial obrovskú bránu vedúcu do podzemia. Horúčava na nádvorí roztavila všetky okná na okolitých domoch no brána vydržala. Smauga to rozladilo. Pozbieral všetku horúčavu ktorú v sebe našiel a znovu vychrlil proti bráne prúd ohňa. Teraz začali pukať kamene z ktorých bolo všetko okolo postavené. Smaug chrlil oheň asi desať minút pričom občas zalial aj nejaký ten dom aby sa uistil že prúd neslabne. Napokon praskla skala držiaca bránu na svojom mieste a celá brána sa s hlasným puknutím oddelila od steny. Drak bleskurýchlo odskočil od padajúcej brány a len čo dopadla vrhol sa k otvoru ktorý po nej ostal. Dnu stáli stovky trpaslíkov v nablýskaných brneniach vyzbrojený oštepmi a halapartňami ktorý mu chceli zabrániť prejsť dovnútra pevnosti. Smaug sa ich najprv pokúsil upiecť ale jeho oheň narazil na čarovnú bariéru. Znechutene si odfrkol a stiahol sa na nádvorie. Oheň nefungoval ale predsa len mal ešte iné triky v rukáve. Trpaslíci ho nasledovali s výhražne otrčenými zbraňami. Smaug hodnotil situáciu. Všetko šlo až doteraz ako po masle a teraz sa to má zadrhnúť? Tak to teda nie!

  Švihol chvostom a jeden z domov obkolesujúcich nádvorie sa zmenil na ruinu pričom ťažké kamenné trosky dopadli medzi trpaslíkov a mnohých na mieste zabili. Drak sa nahlas zasmial a chvostom začal búrať aj ostatné domy. Trosky odrážal na postupujúcich trpaslíkov akoby to boli len malé kamienky. Ucelené trpasličie rady sa rozpadli a kúzlo brániace drakovi spáliť trpaslíkov pred ním zoslablo. Smaug víťazoslávne zareval a vychrlil oheň na rozdelených a teraz už panikáriacich trpaslíkov. Neutekali. Bránili sa zubami nechtami aj po tom čo sa ich ochrana rozplynula ako ranná hmla. Čoskoro bolo nádvorie posiate dymiacimi mŕtvolami trpaslíkov.

  -,,Konečne!“ zreval Smaug a pobral sa k nechránenému vstupu do podzemia. V tom sa ozvala strašná rana a tunelom do podzemia otriasol výbuch. Tunel zavibroval akoby jeho steny boli odliate z ocele a jeho strop sa zrútil pochovávajúc pod sebou jedinú cestu k Dračiemu krištáľu.

  Nocou sa ozval rozzúrený dračí rev. Smaug reval ako šialený a chrlil okolo seba oheň podpaľujúc všetko okolo seba. Napokon začal zúfalo hrabať prednými labami ako pes ktorý chce vyhrabať zo zeme odloženú kosť. Od jeho pazúrov lietali na všetky strany žiariace iskry. A on sa pomaly prehrabával do tvrdej skaly.

  V podzemí vypukla panika! Rada starších prikázala odpáliť hlavný tunel ale drak sa začal prehrabávať cez podlahu nádvoria a priamo pod ňou sa nachádzala rozľahlá sieň kde sa tlačili zvyšný obyvatelia pevnosti. Tí ktorý boli príliš starý alebo príliš mladý pre boj s drakom. Všetci sa šialene rozutekali nájsť si úkryt kde ich drak nenájde. Na zdobenom strope siene sa už začali objavovať prvé praskliny a nepotrvá dlho a drak prenikne až sem dole. Navyše ak bude hrabať aj naďalej tak čoskoro sa prehrabe až do úkrytu krištáľu. To Rada nemohla pripustiť.

  -,,Spustite to do hlbiny! A modlite sa aby sme to prežili!“ rozkázala Rada a dvaja trpaslíci v čiernych rúchach sa ponáhľali splniť svoju povinnosť. Rýchlo zbehli točitým schodiskom ukrytým v stene siene do úkrytu a opatrne vzali drahocenný krištáľ pripevnený na nosidlách. Opatrne ho preniesli k okraju sály v ktorej bol ukrytý. Tu sa otvárala bezodná priepasť ktorej dno nikdy nikto nevidel a tí čo tvrdili že sa tam dostali tvrdili že pod horami je ukryté obrovské more plné podivných stvorení. Stvorení tak odporných a strašných že len spomienka na ne mnohých pripravovala o zdravý rozum.

  Obaja trpaslíci zamrmlali obradnú formulku a zhodili nosidlá i s drahocenným krištáľom do hlbín. Potom ušli aby si mohli zachrániť životy pred besniacim drakom.

  Smaugovi sa videlo že hrabe celú večnosť no zrazu pod ním skala povolila a on sa prepadol do podzemnej siene. Horelo tu množstvo ohňov ale okrem rôznych harabúrd rozhádzaných po zemi tu nikto nebol. Strčil tlamu do každej diery vedúcej von zo siene a vždy vychrlil dlhý prúd plameňov. Začal pociťovať sklamanie. A cítil že krištáľ mu unikol. Znova vystúpil na povrch a spustošil aj to málo čo ešte z pevnosti ostalo. Zasypal každú dieru kadiaľ by sa mohol niekto dostať z podzemia von a usalašil sa na vrchole hlavnej veže z ktorej najprv zrazil celý vrchol. Nepohnuto čakal či niekto nevylezie z niektorej zastrčenej diery ale nič sa nehýbalo. Po týždni ho to prestalo baviť a sklamaný neúspechom odletel späť na Osamelú horu ponechajúc trosky pevnosti zavíjajúcim vlkom.

  Nasledujúca kapitola »
  (Zlodej mág)


  Vytlačiť poviedku:  Funkcia je dostupná len pre registrovaných užívateľov.  Komentáre

  Meno: 34.234.223.162
  Nadpis:
  Text:
  Autorizácia:
  Prosím opíšte obidve slová z obrázka (oddelené medzerou) do textového poľa nižšie. Pre podrobnejšie informácie kliknite na ikonu otáznika vedľa obrázka.
   

  No

  Tolkiena milujem a preto som sa celkom potešila, keď som zbadala meno Smaug. Gramatiku nebudem komentovať, lebo všetko tu už bolo napísané.
  Čo sa poviedky ako takej týka, mne ten dej neprišiel až taký strhujúci. Nápad bol dobrý. Myšlienka, resp. dej príbehu mal potenciál ale nebol rozpísaný tak, ako by som si to predstavovala. Akčné scény kde trpaslíci bránia svoju pevnosť boli odbité jednou dvoma vetami, čo v žiadnom prípade nestačí, tak isto ako G napísala, chýbal mi zvuk. Žiadne rinčanie zbraní, žiadne výkriky či nárek umierajúcich, praskanie plameňov, ohlušujúci lomoz skál... Jednoducho atmosféra veľmi slabo vykreslená.
  Na začiatku bol predstavený trpaslík, ktorý nás ako tak sprevádzal dejom. Ale kde sa stratil? Posledná zmienka o ňom je kdesi kde utekal pred Smaugom búrajúcim domy. Zasypalo ho? Alebo stihol ujsť? Keď sa ozval výbuch, trochu som čakala, že to práve on bol tak duchaprítomný a vyhodil to tam do povetria, aby sa Smaug ku klenotu nedostal, no ale bohužiaľ. Takže hlavný hrdina sa nám niekam stratil a to je podľa mňa dosť zásadná chyba.
  Celkové hodnotenie: Dobrá myšlienka aj príbeh len na tom treba ešte dosť zapracovať. Čo sa bodov týka, to si zatiaľ odložím, keďže som jeden z porotcov :)

  Pridal(a): Mercy, 12. 09. 2012 08:44:10

  Poviedka sa mi celkom páčila, dobrá zápletka, hoci trochu "ťažšie" čítanie, ako vačšinou čítam ja, chýbalo tam trocha viac priamej reči. Mne tam trochu prekážali tie mená-že meno draka je Smaug som si všimla až v komente :). Inak bola skvele vykreslená atmosféra a ke´d som sa už do toho zahĺbila som s napatým dychom čakala čo ďalej. Tú gramatiku som si, okrem zopár čiarok, ani nevšimla :D celkovo hodnotím 7/10.

  Pridal(a): katlyn, 14. 08. 2012 01:48:34

  musím sa takto opraviť je to 7/10, pardon, vážne ma to mrzí... :D

  Pridal(a): Zephyra, 09. 08. 2012 05:12:14

  Príbeh sa mi celkom páčil, ale musím povedať, že gramatika bola vážne, no zlá, aj keď nie som expert, no ti čiarky mi tam naozaj chýbali a niektoré vety som musela prečítať aj viackrát, aby som ich pochopila.
  Ale inak sa mi to naozaj páčilo a zhodnotila by som to na 8/10

  Pridal(a): Zephyra, 09. 08. 2012 05:10:42

  Nejdem hodnotiť gramatiku sám s ňou mám problémy. Čo sa týka deja celkom ušiel, i keď ako spomenula G. do poviedkovej súťaže sa mi zdá Fanfiction trocha nevhodná. Čo mi v poviedke vadilo bolo opakovanie slov, hlavne drak máš ho tam 31x a Smaug len 13 čo je dosť veľký nepomer si myslím. Hlavne ak sa tam vyskytuje len jeden. Plus k tomu že je to FanFiction pri tej je treba dodržať aké také pravidlá pôvodného sveta. A nie som si istý či mali Tolkienovy trpaslíci mágiu. Celkový dojem 6/10

  Pridal(a): Sirius, 09. 08. 2012 04:14:06

  :-))

  Myslím, že čo sa týka gramatiky, Georgiana to všetko vystihla. Dosť ma to mrzí, pretože práve gramatické chyby často uberajú na kráse celého dielka :-/ Ale prejdem k samotnej poviedke - perfektne si zachytil atmosféru, počas celého čítania som cítila zmes vône letného vánku, ohňa a sladko starej vône podzemia - a toto sa mi veľmi ráta. Takže za opis, vykreslenie skvelej atmosféry a gradáciu deja ti dávam veľké plus :)
  Môj celkový dojem je pozitívny, hodnotím 8/10 :-))

  Pridal(a): Elinor, 09. 08. 2012 00:45:41

  ku gramatickej stránke - nevšimla som si v texte ani jednu jedinú čiarku (dobre, JEDNU áno), azda iba tam, kde nemá byť - namiesto spodných úvodzoviek.. úvodzovky sa tvoria stlačením shift + ô, nie dvomi čiarkami..:) taktiež nominatív množného čísla prídavných mien sa píše s mäkkým i, nie s ypsilonom..

  spočiatku sa mi text čítal dosť ťažko, zrejme najmä kvôli tým chýbajúcim čiarkam.. a v prípade priamej reči, ak píšeš niečo takéto: Ale rád vidím že sa zabávaš Bothar.“ utrúsil Gavrik nevrlo., priama reč sa neukončuje bodkou, ale čiarkou..:)

  akcia celkom fajn, chýbali mi tam však opísané zvuky.. bola tu načrtnutá takmer filmová atmosféra, ale mala som pocit, že som ohluchla.. to je však možno moja úchylka, že potrebujem opis zvukov:) vo dvoch odsekoch bolo však asi šesťkrát použité slovo "hrabať", čo mi veľmi nesedelo, určite sa to dalo voľajako obmeniť, používanie synoným je nesmierne dôležité;) takisto sa opakovalo aj "ukrytý" a dvakrát si dokonca v tej istej vete použil(a) "tvrdili".. súťažnú poviedku by som čítala rozhodne niekoľkokrát po sebe, sústrediac sa nielen na dej, ale aj na stavbu viet a používanie slov, a určite by sa to vycibrilo;) joj, a "zavýjajúcim vlkom", prosím..:):)

  čo sa týka toho podstatnejšieho - a teda poviedky ako takej.. nuž, môj štýl to nie je, čítalo sa mi to veľmi ťažko, musela som sa premáhať. ale keďže som chcela napísať nejaký ten koment, premohla som sa.. samozrejme, nie vždy sa dá ulahodiť každému čitateľovi, takže to neber v zlom:) ja osobne by som už asi v poviedkovej súťaži nepísala fanfiction, ale to je na každom, ako si vyberie.. a celkový dojem - asi 6/10..:)

  Pridal(a): Georgiana, 08. 08. 2012 23:07:36
 
V prípade problémov, otázok, či námetov, neváhajte navštíviť naše fórum.
Copyright © Fantasy-Svet.net, Source code © Whitewash
Designed by Free CSS templates