Fantázia Fikcia f-shop Fórum Fantázia Fórum Fikcia Faun
Fikcia(úvod)   Fantázia   Faun   Fórum  

HLAVNÉ MENU

Oznamy a novinky
Najnovšie poviedky a kapitoly
Najnovšie interaktívne poviedky
Zoznam poviedok
Zoznam interaktívnych poviedok
Vyhľadávanie
Autori
Kontakty
Otázky a odpovede

Prihlásenie

login
heslo

Poviedka

Dionýzová sféra

1. kapitola - Prológ

Krátky popis:
Ako bude vyzerať naša budúcnosť? Čo nás môže skoliť? Kométa? Asteroid? 3. svetová vojna? Čo keď sa to skončí inak?
Je naša budúcnosť utopická, alebo peklo samé? Čo môže zmôcť počítačový hráč s minulosťou, na ktorú by najradšej zabudol?
Jedná sa o čistý experiment. Skúšal som si nájsť iný štýl, keďže doterajší mi akosi nesedel.

Typ: Viackapitolová
Autor: Fobos
Dátum a čas pridania: 28. 04. 2015 21:58:56
Veková hranica: 18+
Dokončená: nie
Počet prezretí: 1459
Tagy: Science fiction, Budúcnosť / po sérii, slovenčina, nezaraditeľné


Hodnotenie užívateľov: 0% / Hlasovalo: 0
Hodnotiť poviedky môžu len prihlásení užívatelia.

Kapitoly tejto série  Kde len začať? Po všetkom tom bordeli, čo sa stalo, som sa rozhodol spísať pravdu. Ľudia napísali o tom, čo sa stalo, veľa, očité svedectvá, dokumentárne filmy, normálne filmy, materiál pre dospelých, heh, ale nič z toho sa nepriblížilo pravde. Nikto nebol na počiatku žiadnej z udalostí, ktorá tomu predchádzala. Dobre, natáča sa film, ktorý by mal byť podľa skutočnej udalosti, dokonca mi režisér robil chvost po celý mesiac, než dostal, čo chcel. A ako to dopadlo? Vyzerám tam ako buzna. Teplučký hlások, blond nagélovaná ofinka, legíny alebo ký čert a modré oči. To ma poser. Som pravý opak toho. Ale k svojmu opisu sa určite dostanem. Takže začnem asi fakt od začiatku.
  Píše sa rok 2893 nášho letopočtu alebo, ak chcete, dvestodvadsiaty tretí rok vesmírnej epochy, koľká vznešenosť! Nám z toho vyplýva len toľko, že Slnka už niet, ani matičky Zeme. Keďže energetická situácia bola v krachu, rozhodli sa naši predkova pre vybudovanie Dionýzovej sféry. Obrovský obal okolo Slnka, samý kolektor a káble a rôzne sprostosti.
  Ale čo čert nechcel. Nastal prúser. To tak býva, keď ide čosi až príliš dobre, tak sa niečo doserie kráľovsky. A to sa aj, prosím pekne, stalo. Slnka ani Slnečnej sústavy niet. A prečo? Lebo do neho napálila čierna diera. A nie hocijaká, ale ta najvzácnejšia, o ktorej si mysleli, že je len výmysel. Primordiálna čierna diera. No, a je to vonku.
  Pojem napálila zase nie je taký správny. Ale na druhej strane sa to vysvetľuje ľahšie, ako keď poviem, že sa to tam sčista-jasna objavilo. I keď, aj toto je prirodzená vlastnosť týchto čúd.
  Keď sa tam z ničoho nič objavila v našej sústave. A ako to býva dobrým zvykom týchto čúd, objavila sa v mieste s najväčšiu koncentráciu hmoty. Čítaj stred Slnka. Ako si to našla? To nikto nevie. Vie sa len o tom, že sa takto správa úplne prirodzene. A ako začala do seba ládovať túto hmotu, tak Slniečko nám spravilo bác.
  A spolu s týmto žiarivým bác nám bác urobila aj matička Zem, ujo Mars, teta Venuša a aj ostatní ujovia a tety našej Slnečnej sústavy. Síce sa snažili Zem aj Mars odtiahnuť čo najďalej od tohto, ale nepomohlo to. Najviac ma udivuje, že sa našli takí nadšenci.
  O veľa prstencov sme prišli, keď sme sa snažili ujsť pred touto čiernou dierou, čo bolo veľmi náročné, keďže mala obrovskú gravitáciu. Avšak s obetovaním najväčších prstencov sa nám podarilo odpútať od tejto pohromy a ujsť. Z pôvodných tridsiatich nám ostalo len desať.
  Pôvodne sme mali letieť na našu najbližšiu hviezdu Alfa Centauri, ale nestalo sa tak. Gravitácia primordiálnej čiernej diery nás vystrelila iným smerom a my sme mali čo robiť, aby sme sa vôbec vyhli veľkým mračnám planétok a rôzneho prachu.
  Avšak sa nám podarilo nájsť systém dvojhviezd Spark LD-3850. Okolo červeného obra obiehal červený trpaslík. Červený obor bol uprostred a mal skôr tmavé farby ako svetlé, čo je na takú veľkú hviezdu celkom o hubu.
  Veľká hviezda uprostred mala žiť ďalších tritisíc rokov podľa vedcov. Ale tí, čo to povedali, mali k vedcom asi tak blízko koľko hovno k diamantu. A ich mená nenašiel ani ujo Google.
  Lenže, chybička sa vlúdila. A ja teraz poviem, koľko napáchala prúseru.


  X X X


  Žil som v brlohu na piatom z pätnástich prstencov. A moja obživa? Hráč telom i dušou. Expenie postáv, predaj účtov, turnaje v hrách a podobne. Nebola to moja celoživotná obživa, ale nateraz mi stačila. Ďalej vytváranie objektov do hry New Generation, nasledovníka známej Second Life. V prostredí, keď každý človek ma minimálne jeden účet a v ňom desať domov s kadejakými vymoženosťami, je to po čertoch dobrý biznis.
  Vyzeral som možno ako každý druhy hipster. Dlhé mastné čierne vlasy, dlhá čierna neupravená brada. Vyziabnutý som bol na kosť. Možno k tomu nesedelo len to, že som nemal pravú nohu a ľavú ruku, ale to bolo tak všetko. Namiesto toho som mal nejakú protézu, ktorú som si zbúchal doma vlastnoručne. Biotech a.s. má spoločné toľko s dobrou firmou koľko pápež s bordelom.

  X X X

  „Zasraná roguna,“ jednoducho som si uľavil. WoWko prežilo všetky trable modernej hry a podarilo sa mu udržať na popredí.
  Hral som za obyčajného priesta. Dostal som stun. Jediné, čo môžem urobiť, je proste sa zvaliť do kresla, rozhodiť rukami a zakliať. Vedľa som našmátral pizzu, ktorú som ešte nedojedol. Mám odohrané dni, ale proti posranej rogune nezmôžem absolútne nič.
  „Nejde?“ spýtala sa Infinia. Bývala maklérka s krásnou postavou, tmavými vlasmi a zelenými očami. Bolo prekvapujúce, že nemala na sebe žiadnu plastiku a telo si udržiavala len zdravou stravou a cvičením. Teraz sa živila ako sekretárka. Ale podľa toho, ako často si pichá antikoncepciu, to vyzerá aj na iný než pracovný pomer. Neviem presne, koľko tu už bola. Ja som bol len zažratý do hry.
  K môjmu šťastiu stačí trocha čerešňovej koly, tony pizze a komp s funkčným netom.
  „Ale hovno. Dal som stodvadsiaty level a teraz ma musel odchytiť impotent, aby si mohol vyhoniť ego, keďže nič iné mu nebude stáť,“ zahromžil som a otočil sa. Mal som trojizbový byt, alebo skôr brloh. Bol zaprataný väčšinou krabicami od pizze.
  „Tebe by stálo aj niečo iné, nie?“ povedala, pričom naznačila obscénne gesto. Raz začas mi urobila dobre. Ale veľmi som to nepotreboval, respektíve nemal chuť. Moje chute v tomto boli úplne iné, ako by si bola priala.
  Sedela za stolom a vypisovala si nejaké papiere. Prišla z roboty, tak na sebe mala teraz sukňový kostým a vlasy stiahnuté do chvosta a ihličky snáď piaď veľké.
  Viac-menej ma aj živila, svojím spôsobom. Medzi ľudí som chodil len zriedkavo, ak teda vôbec, čiže mi nosila domov potraviny, čerešňovú kolu a hygienické potreby, vyhodila smeti a potom ma ešte vyhnala večer do kúpeľne, nech sa umyjem. Žene sa proste odporovať nedá. Dohromady sme bývali spolu dva roky. Kedysi bola závislá na drogách, s mojou pomocou sa tej závislosti zbavila, a tak na oplátku žila so mnou a starala sa o mňa. Ďalej to bolo možno aj preto, lebo si nemala kde zohnať byt, ale to som neriešil. Jej spoločnosť mi nevadila a vyzerá to tak, že ani moja jej.
  Spával som v kvázi obývačke, miesto, kde bol počítač, a ona v druhej miestnosti.
  „Ozaj, Kulkán?“ oslovila ma.
  „No?“
  „Nevieš, čo mohlo spôsobiť ten výpadok prúdu?“
  „Výpadok prúdu? O ničom neviem. Kedy sa to stalo?“
  „Asi okolo jednej poobede.“
  Čas najväčšej špičky. To nebolo dobré.
  „Nie som napojený na hlavnú rozvádzaciu sieť. Mám vlastný zdroj. Kedysi táto štvrť bola na pokraji zrútenia sa. Nebola tu kvalitná elektrická sieť. Pokiaľ som nebol na internete, tak som si to nemusel vôbec všimnúť. Mohol som byť zažratý v nejakom programe a tam sa s tým naťahovať, ale určite by som si to všimol, ak by som bol na nete,“ povedal som a naučeným pohybom som zrušil hru a pustil internetové fórum.
  „Systém podpory pre život prežil? Nebol nijako vážne poškodený?“ Jediná vec, ktorá nás držala pri živote v tomto extrémne nehostinnom prostredí.
  „Prežili aj motory. Našťastie, všetko. Vyzerá to tak, že sa oficiálne zdroje zhodujú s neoficiálnymi.“
  „Na ako dlho asi vypadol prúd? To by bolo veľmi zlé, ak by sa čo i len z časti poškodilo toto všetko.“
  „Asi na tridsať minút v celom prstenci.“
  „Hovno!“ zbystril som pozornosť a obrátil sa smerom na ňu. Celý tento prstenec bol jeden obrovský slnečný kolektor, ktorý zbiera elektrinu. To bola jeho primárna funkcia. To, že sa neskôr použil ako prstenec pre existenciu ďalšieho života, nebolo plánované. Navyše, keby nebola elektrika, tak by toto všetko prestalo fungovať. Celý svet bol závislý na elektrike, elektronike, softvéri a hardvéri. Bola proste všade.
  Elektrika bola najdrahšia komodita po vode. Zlato ste našli všade, ale elektriku, aj keď sa dala v súčasnej dobe vytvárať ľahko, nedalo sa bez nej žiť.
  Ja som mal malý generátor, ktorý spaľoval výpary zo stok pod barakom. To mi stačilo na to, aby udržalo v pohybe počítač. Boli časy, keď na tom záležala celá moja existencia.
  Vrátil som sa naspäť k počítaču. Potreboval som si o tom prečítať viac, bál som sa, aby sa nestalo niečo, čo nechcem, aby sa stalo, a niečo, kvôli čomu mám nočné mory.
  Táto téma bolo číslo jeden vo všetkých verejných diskusiách na akomkoľvek fóre. Písal som si aj s jedným kamarátom z nejakej elektrárenskej spoločnosti. Na hovno tank, ale skvelý healer.
  Keď som sa ho na toto spýtal, tak bol podráždený ako osa. Povedal, že mu proste odmietli povedať, čo sa stalo. Úplne ho to vytočilo a rozčúlil sa na tom. Chvíľu sme si písali, potom skončil, lebo potreboval potriediť, čo sa vlastne stalo, a že mi dá vedieť, čo a ako. Tak som mu teda poďakoval a zavesil locka na net. Začal som expenie ďalšej postavy.
  O hodinu som mal tridsať levelov za sebou a šiel som si ľahnúť. Hneď vedľa počítača som mal na zemi položený matrac, a tak som si ľahol a v tej sekunde zaspal.

  Nasledujúca kapitola
  ešte nie je dokončená


  Vytlačiť poviedku:  Funkcia je dostupná len pre registrovaných užívateľov.  Komentáre

  Meno: 3.238.72.180
  Nadpis:
  Text:
  Autorizácia:
  Prosím opíšte obidve slová z obrázka (oddelené medzerou) do textového poľa nižšie. Pre podrobnejšie informácie kliknite na ikonu otáznika vedľa obrázka.
   

  Takze som to prekopal... linia pribehu ostava rovnaka ale upravil som niako ten pociatok aby predsalen sedel viac k vede ako takej...

  Pridal(a): Fobos, 23. 11. 2015 22:12:36

  S toho kúska čo si pridal sa o príbehu moc posúdiť nedá. Lebo je to len náčrt a väčšina z toho je dialóg. Mal si skúsiť radšej napísať dlhšiu poviedku z uzavretým príbehom. Nie začať kapitolovú vec ktorú zrejme nedokončíš.

  Pridal(a): Sirius, 01. 05. 2015 09:04:35

  pochybujem že ma ten človek rovnakú poruchu ako ja. Ak sa to teda týka tých čiariek tak v tom je neporovnateľne lepší než ja aj ostatných chýb.. možno sa skôr jedná o chybu vo worde keďže nám nedokáže ešte čítať myšlienky. Slovo môže byť gramaticky správne ale kontextovo nie hoc mne tam sedí a keďže nie je podčiarknuté tak nepokladám za dôležité sa tomu venovať. Ber to tak že aj hviezde samotnej trvá než sa sformuje. Vek na ktorý som napísal by sa dal zanačiť ako vek určitého štádia. Slnko malo určitu svietivosť ešte pred tým ako prešlo do tohto štádia. V rámci určitých procesou dospelo k tomu že je v štádiu akom je teraz. Samotný vek slnka sa skoro zhoduje s vekom našej slnečnej sústavy. Ale najprv vzniklo Slnko až neskôr ostatné planéty. Zem sa sformovala do štádia v ktorom je zhruba pred 5 miliardami rokov. A toto sa nedá považovať aj za vek Slnka. Slnko je oveľa staršie. Museli tam prebiehať ďalšie procesy ktoré umožnili aby sa do stalo do tohto štádia.
  Proxima pokiaľ viem je oveľa hafo moc staršia ako slnko. Navyše sa môže stáť že sintézou spáli všetok H a vzniknú tak ťažšie prvky ako železo. Čiže môže vzniknúť aj hnedý trpaslík. Mala by to byť skôr planéta väčšia ako Jupiter v ktorej bude pršať železo. Ak dosiahne takého rozmeru nebude ďalej schopná svojou hmotnosťou odštartovať vznik fúzie. Vek hviezd sa len odhaduje. Je síce pravda že čím väčšia hviezda tým kratšie žije ale zase nie je pravidlo že môže dôjsť palivo a hviezda sa môže vrátiť do východzieho stavu ak sa jedná o hviezdu hlavnej postupnosti je to hnedý trpaslík. Navyše pokial viem sa vek odhaduje podla červeno posunu rovnako ako aj vzdialenosť. Avšak táto metóda sa zakladá na doplerovom jave a porovnavaním svetelného spektra hviezd. Východzia hviezda je slnko keďže tento jav je tam pomerne malý. Ale ak mate zle nakalibrované prístroje výsledok vám vyjde v lepšom prípade len zle. V diele sa taktiež skúšam opierať od Clarkove dielo Vzdialený spev zeme. Kde taktiež naša hviezda Slnko vypovedá službu predčasne.
  sirius... dá sa to. Potrebuješ však maina (najlepšie max lvl) ak sa jedná o wowko tak k tomu aj tie itemi ktoré sa ti zlepšujú počas levelovania máš tam základný bonus skusenosti, potom aj guilda ti spavý svoje. Postava ktorá oddychuje v meste ma až o 100% viac xp za zabite moba. Ďalej sú tam aj glitche. Ak si správne zvoiš frakciu máš už dungy od 10lvl a na základe chyby v hre sa takto môže potiahnuť ďaleko. Potrebuješ si len nastaviť prostredie. Len musí ta hra za ťeba aj dýchať. Sám som dal takto 30 lvl a hodinu. Našťastie je tomu už dávnejšie a nemusím si podopierať viečka zápalkami.
  Neskôr ma až napadlo ak by som neumiestnil vychodí bod na Zem ale na niaku inú planétu tak by som mohol byť z časti zahojený.
  Je aspoň ten načrtnutý príbeh ako tak v poriadku či aj tam som pokazil čo sa dalo.

  Pridal(a): Fobos, 01. 05. 2015 00:19:12

  Ako povedala G. písať scifi nie je žiadna sranda nestačí tam len buchnúť vesmír vyspelú techniku atď.
  Čo sa týka tvojho pokusu o nový štýl, ten ti zrejme nevyšiel. Mne to totiž pripadá ako tvoje predošlé veci.
  PS: za hodinu 40 levelou, trocha prehnané nemyslíš?

  Pridal(a): Sirius, 29. 04. 2015 18:20:09

  Nepísala som vek Slnka, ale Proximy. No pokiaľ viem, aj slnko by malo mať zhruba 4,6 miliardy rokov, netuším, odkiaľ máš tých 30-35 :)

  Neviem, kto ti poviedku "opravoval" a ako vyzerala v pôvodnom stave, ale nemá daný človek podobnú poruchu ako ty? Nemyslím to zle, lebo rozumiem, že niektoré veci sa v tomto zlepšiť/prekonať nedajú. Ale ak ti poviedku niekto kontroluje a vráti ti ju v takomto stave, potom ju v skutočnosti zrejme neskontroloval...

  Pridal(a): Georgiana, 29. 04. 2015 16:00:36

  No dobre... tak ďakujem. Popravde som sa posunul poviedku niekomu inému na opravu gramatických chýb. Keď sa mi dostala naspať tak som nepredpokladal žeby tam boli ešte chyby keďže pri mojej disgrafii sa veľmi ťažko určuje. Inak akože vo zvyšnom je to pravda. Možno až na ten vek Slnka. To číslo udáva skôr vek Zeme nie samotnej hviezdy to by mal byť zhruba 30-35 miliard

  Pridal(a): Fobos, 29. 04. 2015 15:50:17

  Ani teraz mi to nedá a opäť sa musím vyjadriť... Tie isté chyby, ktoré som ti vyčítala v inej poviedke (Prekliate mesto), som musela opravovať aj v tejto úvodnej kapitole - v prvom rade ma naozaj hnevá tá priama reč, pretože si sľuboval, že to zmeníš, a nestalo sa tak. Jasné, nie každý je pravopisný génius, ale takto písanú priamu reč som nevidela ešte nikdy nikde inde. Takže, ešte raz, správna verzia je:

  „Ozaj, Kulkán?“ oslovila ma.

  Žiadna iná nepripadá do úvahy, žiadna čiarka za úvodzovkou ani nič podobné.


  A ďalšie základné chyby, ktoré robíš:

  - Medzera sa dáva ZA čiarku, nie pred ňu (viac ako tridsaťkrát si mal v poviedke čosi takéto: než dostal ,čo chcel. To si si naozaj niečo takéto nevšimol?

  - Číslovky sa vypisujú celým slovom! Výnimkou môže byť rok, ktorý som ti aj nechala ako číslo, ale tých tridsať minút a podobne... vždy slovom.

  - Často ti chýbajú dĺžne na posledných písmenách slova: napr. menÁ, bývalÁ (maklérka) a pod.


  Taktiež by som sa chcela pristaviť aj pri miernom logickom nedostatku - tritisíc rokov v živote hviezdy je len dosť trápny zlomok, takže to naozaj nie je dostatočne dlhý čas, navyše ak jej skutočne ostáva iba toľko, je už pravdepodobne v štádiu vyhasnutia, alebo sa zmenila na hmlovinu, resp. čiernu dieru. A kam asi tak zmizla Alfa Proxima Centauri??? Je to červený trpaslík, tie "žijú" zhruba sto miliárd rokov, pričom teraz by mala mať asi 4,85 miliardy. Nie, nie som taká "múdra", chcelo to len trochu googlenia. A ani nehovorím o tom, čo sa podľa tvojho príbehu stalo so Slnkom... O:)

  Písať sci-fi je veľmi náročné, ak autor chce, aby jeho poviedka dávala zmysel a aj logiku. Preto si toho treba dosť veľa naštudovať.


  Možno teraz pôsobím ako nejaká prísna učiteľka, ale naozaj ma tieto chyby... rozčuľujú. Dúfam však, že ťa môj komentár neodradí od písania, skôr naopak, že ťa motivuje zlepšiť sa.

  Pridal(a): Georgiana, 29. 04. 2015 12:29:09
 
V prípade problémov, otázok, či námetov, neváhajte navštíviť naše fórum.
Copyright © Fantasy-Svet.net, Source code © Whitewash
Designed by Free CSS templates